Sidor

It is the duty of every generation to destroy our fathers. What scraps we keep for sentimental reasons will be their legacy.

torsdag 12 januari 2012

Doktor Älg

Återigen ger vi oss in på SVT Humor - godkänd av staten - för att spana in utbudet. Doktor Natanel Älg tar animerade konsultationer hela veckan och varje helg om man får tro titelmelodin.
Rösten. Rösten. Lyssna bara på rösten.

Så ska en distriksläkare låta. Och grävlingar gillar ostbågar.

Klockrena små sjuka djur som besöker klinik. De här webklippen från SVT är lite som humorns punklåtar. Enkla medel, korta och slagkraftiga resultat. Är det inte bra så är det inte så stor förlust. Är det bra så kan det vara tokigt klockrena kommentarer.
Det tråkiga är att det är så få som förstår vad man pratar om när man citerar sådant som Syskonen ("Visst finns inte hitlerhälsning i sten-sax-påse?") eftersom ingen tittar på SVT Humor. Fast det är godkänt. Av staten.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar