Sidor

It is the duty of every generation to destroy our fathers. What scraps we keep for sentimental reasons will be their legacy.

tisdag 28 augusti 2012

A man's world

Alan Moores kortisar för Omega Men-tidningens Vega-backupserier är sköna, det märks väldigt tydligt att han skrivit Future Shocks för 2000AD innan.

I A man's world så får vi bekanta oss med en värld helt full av män, genom en interplanetär antropolog. Hon gör misstaget att förutsätta vissa likheter mellan hennes ras och de lokala männen - till exempel sexuell fortplantning. Därför inser hon inte att den våldsamma ritual hon observerar är deras fortplantningsrit. De dödar ett snigeldjur och implanterar sina foster i dem. Så när hon föreslår för en av dem att de ska "gamugha" så har de lite olika uppfattning om vad det innebär.

Hon påpekar själv att det bryter mot interplanetär antropologis regler och får betala priset.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar