Sidor

It is the duty of every generation to destroy our fathers. What scraps we keep for sentimental reasons will be their legacy.

lördag 18 augusti 2012

Verklighetens "hjältar"

I fiktionen har vi alltid en god och en ond. Inte alltid personer, men gott och ont är representerade eller i alla fall någorlunda klart definierade. Den som senare i berättelsen ska begå folkmord kommer sparka en hund.

I verkligheten är det faktiskt lite mer komplicerat än så. Lewis Caroll fotograferade nakna barn. Polanski låg med en 13-åring. Jerry Lee Lewis gifte sig med sin kusin. Mel Gibson är en skäggig antisemitisk alkoholist.

Aliceböckerna är fortfarande underbart absurda. Det är fortfarande okej att skratta åt Fearless vampire killers. Piano är fortfarande totalt jävla rock'n'roll. Max Rockatansky sparkar fortfarande flera ton stjärt.

Inga hjältar är perfekta. Lev med det. Eller fly in i fiktionen - men låt den inte blöda över i nyhetsflödet.

Sanningen är sällan en bra berättelse. Men den är Sanningen.

1 kommentar: