Sidor

It is the duty of every generation to destroy our fathers. What scraps we keep for sentimental reasons will be their legacy.

måndag 3 september 2012

Dagar som denna

Jag hatar verkligen att känna mig småkrasslig. Att vara riktigt sjuk är mycket mindre påfrestande, för då får man vara sjuk. Men när man inte riktigt kan fokusera blicken, är stel i muskler och lyckas skära sig på inte bara en konservburk utan även på två ställen samtidigt med rakhyveln.

Sen går man iväg med en kille som verkar helt nedsläppt i Örebro, utan någon förvarning, för att han ska få någon info om sin sektion. Möter några från sektionen som omedelbart tar med sig honom för att först äta lunch och sedan visa honom vart han ska gå senare för att få all information han kan tänkas behöva.

Det är jävla tungt ibland, men ibland kan man se varför det är så jävla gött att jobba med ideell kraft.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar