Sidor

It is the duty of every generation to destroy our fathers. What scraps we keep for sentimental reasons will be their legacy.

onsdag 30 januari 2013

Osubtilt

Ligger och halvsover framför Suits, då en tanke slår mig. Suits och Leverage är ganska osubtila serier, med överdrivna storylines och extrema karaktärer. Just därför kan man uppskatta dem väldigt mycket när man är småtrött.

TV-serier har den kvaliteten överlag, att vara mindre krävande. Jämfört t.ex. med film (om man bortser från filmer som är stolt vulgära). Därför är det lite paradoxalt att hyllad TV ofta är krävande och ganska stealthy. Borde man inte bedöma en produkt efter mediet det är ämnat för?

Lite granna har jag hört samma tanke om serier som skrivs mest för TPB och bara råkar komma i single issues först. Är det verkligen bra om det inte är anpassat efter mediet det i alla fall på papper är menat för? Är TV-serier som funkar bäst som DVD-boxar bra TV-serier? Eller är de bra DVD-boxar?

Nu har jag inte något större case, jag bara ville reflektera lite över frågorna. Men det är väl som vanligt.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar