Sidor

It is the duty of every generation to destroy our fathers. What scraps we keep for sentimental reasons will be their legacy.

fredag 25 januari 2013

Vi går inte djupare än ett ord.

I alla fall i detta fall. Såg denna annons ute på teh Internetz:Wikipedia kan man läsa om pormaskar: "Pormaskar (även kallade komedoner) består av en utvidgad talgkörtelsmynning fylld med talgbakterier och avstött hud."
Bakterier är visserligen ofta levande, men på något sätt så tycker jag att tolka "dem" i annonsen som bakterierna i pormasken är lite väl generöst. I övrigt är det alltså talg, inte levande, och avstött hud, inte levande, som utgör pormaskarna. Hur dödar man avstött hud? Hur dödar man en talgansamling?

Eller: Pormaskar är inte levande maskar, alltså kan man inte döda dem.

Skitannons.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar