Sidor

It is the duty of every generation to destroy our fathers. What scraps we keep for sentimental reasons will be their legacy.

torsdag 7 mars 2013

King of the Nerds

Reality-tävlings-tv är skoj. Det är sällan särskilt bra, men oftast simpelt skoj. Who wants to be a superhero, Ultimate Gamer och nu King of the Nerds visar upp socialt missanpassade nördar som nördar loss och hamnar i intressanta konflikter (precis samma konflikter som alla andra, fast oftast med intressantare reflektion kring det hela).Alltså, det är ju inte smart TV, det är inte högbudget-action, det är schematisk TV baserat på samma "överraskningar" som alla andra reality-TV-tävlingar. Men man får också:Så... får man MC Frontalot som domare istället för Piers Morgan eller Sarah Jessica Parker så är jag nöjd...

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar