Sidor

It is the duty of every generation to destroy our fathers. What scraps we keep for sentimental reasons will be their legacy.

fredag 8 mars 2013

Phineas and Ferb


Ett tecknat program om två bröder (tvillingar, eller styvbröder - juryn verkar oense) som vill göra det mesta av sommaren, deras tama näbbdjur som egentligen är en hemlig agent, deras indiska granne som är textbook overachiever, mobbaren som nästan adopterat honom och flickan mittemot som leder en flickscouttrupp som samlar alla möjliga märken.
Och de bygger helt omöjliga saker (ett avsnitt handlar om ett vad där förlust skulle innebära att de måste börja följa naturlagarna) trots att de är lite unga för det. Nämnde jag den tyska onda vetenskapsmannen som vill ta över hela "THE TRI-STATE AREA" (fast egentligen är i någon slags dysfunktionell vänskap med Perry the Platypus).


It is awesome. Bara så ni vet.


Inga kommentarer:

Skicka en kommentar