Sidor

It is the duty of every generation to destroy our fathers. What scraps we keep for sentimental reasons will be their legacy.

söndag 1 december 2013

Efterlysning: Personer vars ideella engagemang tagit slut någon gång

REPOST: Fixat epostadressen!

Jag letar efter personer som har erfarenhet av att jobba ideellt och nå en gräns. Antingen det handlar om att man förväntas jobba mer än man ville, att arbetsuppgifterna blir helt andra än man förväntade, att gruppen inte fungerar bra, att visioner drar åt olika håll eller vad det nu kan vara.

Jag vill samla in berättelser, för att illustrera att ideell tid är en donation som måste förvaltas väl för att donatorn ska fortsätta ge. Har du en historia som du vill dela med dig av om när du tappat sugen i idellt arbete? Maila mig: ideell.ork@ninjagymnasiet.se

Självklart så kommer alla få berätta sin historia anonymt, om du inte vill avslöja vem du är så kan du be en kompis att ta kontakt istället.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar