Sidor

It is the duty of every generation to destroy our fathers. What scraps we keep for sentimental reasons will be their legacy.

måndag 13 januari 2014

Derek

Jag fattade inte Derek först. Är det anti-humor? Kommer de avslöja att han egentligen inte jobbar på ålderdomshemmet utan är någon slags patient?

Men något höll mig kvar och efter ett tag insåg jag att det är mys-tv. Derek är mer dokumentär än mockumentär, fast i en hyperverklighet. Det gamla klassiska "fiktionen är mer sann än verkligheten". Derek är kanske sjuk på något vis och passar inte in i vår verklighet, utanför ålderdomshemmet. Men frågan är om det är Derek (och de andra) det är fel på, eller verkligheten utanför. Särskilt när ungdomsbrottslingar kommer in och får perspektiv, innan de återvänder ut. Och kanske stannar med en fot i ålderdomshemmets verklighet.

Det finns några riktigt roliga absurditeter, ett par katarsiska ögonblick och några "naaaw"-moments, men vänta er inte några stora skratt. Bara ett leende som sitter kvar länge och når riktigt djupt.

(Finns på Netflix. Typ bara.)

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar